
Mercury Collection
Rosydown
A sophisticated Chevron pattern in a warm, toasted oak finish. The rhythmic V-shape grain creates a sense of linear progression, adding a touch of traditional French elegance to bright, contemporary dining and living areas.
| Product Code | ME08 |
| Dimensions | 635mm × 127mm |
| Coverage Per Box | 1.29 m² |
| Total Thickness | 5mm |
| Underlay Thickness | 0mm |
| Wear Layer | 0.75mm |
| Installation System | 5G |
| Bevel | 4-sided V-shaped |
| Finish | Matt |
| Color Tone | Light Natural Oak |
| Scratch Resistance | High |
| Water Resistance | Waterproof |
| Underfloor Heating | Compatible |
| Eco-Friendly | Yes |
| Residential Warranty | Lifetime |
| Commercial Warranty | 10 years |










