
Mercury Collection
Alba
A light, refined oak with subtle graining and soft sandy undertones. The Herringbone pattern enhances its natural elegance, making it an ideal choice for airy, minimalist interiors that prioritize a sense of calm and openness.
| Product Code | ME01 |
| Dimensions | 635mm × 127mm |
| Coverage Per Box | 0.968 m² |
| Total Thickness | 7mm |
| Underlay Thickness | 2mm |
| Wear Layer | 0.75mm |
| Installation System | Uniclic |
| Bevel | 4-sided V-shaped |
| Finish | Matt |
| Color Tone | Light Warm Oak |
| Scratch Resistance | High |
| Water Resistance | Waterproof |
| Underfloor Heating | Compatible |
| Eco-Friendly | Yes |
| Residential Warranty | Lifetime |
| Commercial Warranty | 10 years |










