
Mercury Collection
Celestia
A bright, tawny oak in a sharp Chevron pattern. The clear, defined lines and sunny disposition of the wood grain make it a perfect match for interiors featuring natural wood shelving and warm, ambient lighting.
| Product Code | ME14 |
| Dimensions | 635mm × 127mm |
| Coverage Per Box | 1.29 m² |
| Total Thickness | 5mm |
| Underlay Thickness | 0mm |
| Wear Layer | 0.75mm |
| Installation System | 5G |
| Bevel | 4-sided V-shaped |
| Finish | Matt |
| Color Tone | Medium Warm Oak |
| Scratch Resistance | High |
| Water Resistance | Waterproof |
| Underfloor Heating | Compatible |
| Eco-Friendly | Yes |
| Residential Warranty | Lifetime |
| Commercial Warranty | 10 years |










