
Flex Planks Collection
Dakota
Delivering the same sun-kissed warmth as its herringbone counterpart, this plank format offers a more understated and contemporary floor visual.
| Product Code | FP04 |
| Dimensions | 1228mm × 188mm |
| Coverage Per Box | 4.16 m² |
| Total Thickness | 2.5mm |
| Wear Layer | 0.55mm |
| Installation System | Glue |
| Bevel | 4V |
| Finish | Matt |
| Color Tone | Light Natural Oak |
| Scratch Resistance | High |
| Water Resistance | Waterproof |
| Underfloor Heating | Compatible |
| Eco-Friendly | Yes |
| Residential Warranty | 25 years |
| Commercial Warranty | 5 years |




