
Flex Herringbone Collection
Dakota
Features a bright, honey-gold hue that radiates warmth, making it perfect for minimalist living areas that prioritize light and airiness.
| Product Code | FH04 |
| Dimensions | 610mm × 122mm |
| Coverage Per Box | 2.828 m² |
| Total Thickness | 2.5mm |
| Wear Layer | 0.55mm |
| Installation System | Glue |
| Bevel | 4V |
| Finish | Matt |
| Color Tone | Light Natural Oak |
| Scratch Resistance | High |
| Water Resistance | Waterproof |
| Underfloor Heating | Compatible |
| Eco-Friendly | Yes |
| Residential Warranty | 25 years |
| Commercial Warranty | 5 years |


