
Treasure Lakes Collection
Tahoe
This flooring features dramatic, deep charcoal and obsidian tones with a subtle, midnight grain. Its bold, matte finish provides a striking, high-end foundation that adds depth and ultra-modern elegance to minimalist or industrial luxury spaces.
| Product Code | TL05 |
| Dimensions | 1520mm × 230mm |
| Coverage Per Box | 2.0976 m² |
| Total Thickness | 7mm |
| Underlay Thickness | 2mm |
| Wear Layer | 0.5mm |
| Installation System | Uniclic |
| Bevel | 4-sided V-shaped |
| Finish | Matt |
| Color Tone | Dark Walnut |
| Scratch Resistance | High |
| Water Resistance | Waterproof |
| Underfloor Heating | Compatible |
| Eco-Friendly | Yes |
| Residential Warranty | 25 years |
| Commercial Warranty | 5 years |











